Logaritmické pravítko


Logaritmické pravítko je úžasná pomůcka pro násobení, dělení a další výpočty. Dnes se jedná o již překonanou věc ze smetiště dějin, ale v minulém století toto pravítko umožilo provádět inženýrům výpočty vedoucí k lepšímu navrhování staveb a strojů, bez zbytečného předimenzovávání. Přispělo tak při zachování stejné míry bezpečnosti k větší užitné hodnotě a spolehlivosti výtvorů na špici tehdejší vědy a techniky. Pro zábavu si můžete zkusit vyrobit pravítko z papíru a vyzkoušet, jak dříve inženýři násobili a dělili.

Návod na výrobu

Pokročilejší verze logaritmického pravítka


Moderní formu logaritmického pravítka sestrojil v roce 1850 tehdy 19-letý dělostřelecký francouzský důstojník Amédée Mannheim, později matematik. Dělostřelecká kariéra se s logaritmickým pravítkem vskutku vhodně doplňuje: když pruská armáda útočí tak prostě není čas hledat v tabulkách, dělit a násobit pro správné zaměření děl. Logaritmické pravítko celý proces neuvěřitelně zrychlí. Pokud vás neuspokojuje základní verze logaritmického pravítka pouze pro násobení a dělení, můžete si stáhnout pravítko Mannheimova typu. Autorem papírové verze tohoto pravítka je prof. Christian Hamann a v článku pro časopis Scientific American jej představil známý lovec hackerů Cliff Stoll, dnes výrobce Kleinových lahví

Pravítko v PDF Článek s popisem, návodem, historickými poznámkami Další pravítko stejného autora

Jak se k nám dostanete


Noc Vědců s logaritmickým pravítkem se konala 30. září 2016 od 18:00 do 24:00. Pro další ročník dne 6.10.2017 máme připraveno zase něco nového. Dostanete se k nám tramvají 9 a 11 zastávka Zemědělská. Budova Lesnické a dřevařské fakulty je přímo u zastávky na rohu ulic Zemědělská a Lesnická. Další možností je použít trolejbus 25 nebo 26, zastávka Lesnická, pouze dvě zastávky od kampusu Přírodovědecké fakuly MU na Kotlářské. Od zastávky trolejbusu k Lesnické a dřevařské fakultě je to pěšky cca 5 minut po ulici Lesnická. (Zobrazit na Mapy.cz.)

Robert Mařík, Ústav matematiky, Mendelova univerzita v Brně.